Безгрошів’я через війну. Що відбувається з одним із найбільших машинобудівних заводів Європи

Краматорськ. Донеччина
26.04.2023

Новокраматорський машинобудівний завод (НКМЗ) — це велике машинобудівне підприємство у місті Краматорську Донецької області. Завод був заснований у 1934 році і протягом багатьох десятиліть залишався одним із найбільших виробників важкого та спеціального обладнання в Європі.

З 2014 року завод опинився у зоні бойових дій. Це вплинуло на виробництво та економічну ситуацію на підприємстві. Незважаючи на складне становище, НКМЗ продовжував працювати та розвиватися. Але повномасштабне вторгнення Росії остаточно зупинило роботу підприємства.

Після великого російського вторгнення в 2022 році НКМЗ був змушений зупинити свою роботу, щоб не наражати співробітників на загрозу обстрілів. Близько 7500 людей було відправлено «в простой». Протягом року завод виплачував їм ⅔ заробітної плати.

Гендиректор НКМЗ Ігор Протиняк, зазначає, що таке рішення було прийнято «з розумінням необхідності підтримки людей під час військових дій». Він сам також зіткнувся з труднощами під час інтенсивних обстрілів Краматорська і опинився в ролі переселенця.

«Від початку війни ми змушені були евакуюватися тому, що в місті було небезпечно, але так само як і у всіх, кошти мають властивості закінчуватися і ми вирішили повернуться в місто. Не можу, звичайно, сказати, що тут безпечно та приємно перебуває. Тому що гнітюча атмосфера, але якось тримаємося», — говорить працівниця НКМЗ Ірина.

Під час війни у заводу виникли інші проблеми. Влітку 2022 року Верховна Рада ухвалила постанову про націоналізацію НКМЗ із метою вивезення дорогого обладнання. За інформацією українського Forbes, ініціатором цього рішення був депутат Максим Єфімов, який представляє виборчий округ, де розташований НКМЗ. Ця спроба націоналізації викликала негативну реакцію серед місцевих жителів, і було подано петиції про її скасування. Історія із націоналізацією заводу закінчилася нічим, підприємство зберегло статус приватного акціонерного товариства.

Чимало жителів побоюються, що якщо завод перевезуть на нове місце, то він там залишиться і після завершення війни.

«Підприємство важливе, у нас все місто на цьому заводі працює. Якщо його зараз перевезуть або закриють, то скільки людей залишиться без роботи, а сім’ї годувати треба. І куди потім, у торгівлю? Не вистачить робочих місць», — каже місцева мешканка Марина.