Допит у Куп’янську та зникнення чоловіка: староста села Тавільжанка Світлана Мороз про життя в окупації

Харківщина
14.12.2022

Євгенія Мороз щодня поширює у соціальних мережах фотографію свого батька Юрія. Російські військові забрали чоловіка після того, як 22 вересня провели обшук в його оселі у досі окупованому селі Тавільжанка на Харківщині.

Мама Євгенії, Світлана Мороз, до повномасштабного вторгнення Росії працювала старостою громади Тавільжанського старостинського округу. Після окупації разом зі своїм колективом продовжила виходити на роботу, намагаючись полегшити побут мешканців села: організовувала підвіз борошна, молока та інших продуктів.

Окупанти затримали Світлану Мороз 7 травня.  До будинку Світлани та її чоловіка Юрія у Тавільжанці під’їхали дві автівки. На подвір’я зайшли російські військові. На шевронах у чоловіків було написано «Спецназ России». ЇЇ відвезли на допит до окупованого Куп’янська. Жінку змушували піти на співпрацю із росіянами – вони залякували розправою над донькою та говорили, що Харків чекає доля Маріуполя. У холодній камері жінку тримали з 11 до 18 години.

«Коли відкрили двері: «Виходьте». Я кажу: «Куди виходити?». Вони: «На розстріл».

Однак жінку звільнили. За кілька днів на прохання доньки Світлана виїхала з Тавільжанки до Харкова.

Серед жителів села Тавільжанка знайшлися і ті, що пішли на співпрацю з росіянами. Саме вони сприяли затриманню своїх співмешканців, які залишалися на боці України. Згодом — почали створювати у телеграмі групи з даними патріотичних громадян та їхніми фотографіями. Серед них – матір однокласниці Євгенії Мороз.

«Моя мама сиділа тихіше води і нижче трави. Вона нічого не робила. І тим, що вона нічого не робила — не підтримала «русский мир», вона уже погана», — обурилася Євгенія.

22 вересня Світлана з Євгенією дізналися про те, що російські військові провели обшук у їхньому будинку у Тавільжанці. Юрія Мороза забрали. Де знаходиться чоловік Світлани досі невідомо.

Про версії зникнення чоловіка старости Тавільжанки, життя в окупації та розстріли цивільних жінки розповіли журналістам «Громадського радіо».