Історичний процес: як судили першого російського військового в Україні

Київ
23.05.2022

23 травня 2022 року Солом’янський районний суд визнав винним російського військового Вадима Шишимаріна у вбивстві чоловіка на Сумщині і засудив його довічного ув’язнення за статтею “порушення законів та звичаїв війни”. Цей вирок став першим щодо воєнних злочинів російських військових під час повномасштабного вторгнення до України.

Вадим Шишимарін — 21-річний сержант та командир відділення танкової “Кантемирівської дивізії” Московської області. За даними слідства, Вадим Шишимарін 24 лютого разом з іншими російськими військовими вирушили з Бєлгородської області через кордон України. За словами росіянина, він не знав, що їде воювати, і мав сухпайок лише на 3 дні.

Вранці 28 лютого колона Шишимаріна їхала Сумщиною в бік Росії, щоб вивезти поранених. Неподалік села Грінченкове їх атакували Збройні сили України і розбили колону. Після цього росіяни залишились без транспорту і розділились на кілька груп.

28 лютого в селищі Чупахівка на Сумщині військові зустріли цивільного — 62-річного Олександра Шеліпова. Він розмовляв телефоном. Шишимаріну наказали вистрілити у чоловіка, бо той нібито міг здати позиції росіян ЗСУ. Спершу Шишимарін відмовився. Але після повторного наказу вбив Шеліпова пострілом у голову.

Після цього росіяни потрапили в засаду: з ними в бій вступили місцеві мисливці. Росіяни сховались на фермі, де пробули до ранку, і наступного ранку здались місцевим разом зі зброєю.

Шишимарін визнав свою провину і заявив, що стріляти в мирного жителя йому наказали. «Я визнаю свою провину. Я розумію, що ви не зможете пробачити мені. Я прошу вибачення за все, що зробив» — сказав він під час судового засідання.

В липні Апеляційний суд Києва змінив вирок російському військовому Вадиму Шишимаріну та замінив довічне ув’язнення на 15 років позбавлення волі.