Перископи, грілки та інші ноухау: як працюють мукачівські волонтери

Мукачеве. Закарпаття
14.03.2023

Макс Адаменко 15 років у туризмі. З перших днів повномасштабного вторгнення в Україну він організував у Мукачеві спільноту для допомоги армії та людям, що постраждали від війни. Потім туристичний гід почав виготовляти перископи – прилади бачення, що дозволяє спостерігати за об’єктом з безпечного місця. Із запитом на такі ґаджети звернувся знайомий військовий. Максим зрозумів, що сам таке може робити. Він запропонував своїм знайомим, друзям через Фейсбук збирати такі прилади. Під його заклик утворилася ціла команда.  Вони загалом виготовили 3,5 тисяч перископів.

Однак на перископах не зупинилися. Виникла  ще й ідея з багаторазовими грілками для військових з підручних матеріалів. Всі складники закупили у вітчизнаного виробника. Волонтери якраз доукомплектували останню партію грілок (всього виготовили понад 2000), яку згодом відправлять на фронт. З початком весни та теплою погодою потреби у грілках поки що немає.

По всій Україні волонтери плетуть маскувальні сітки. Звісно, їх виробляють і у Мукачеві. Волонтер благодійного фонду “Спалах” Стас Тараканов із посмішкою згадує перші їхні вироби. Жартівливо називає їх “фольклорними”.   Вони  мали яскраві забарвлення, а сітка має виконувати  маскувальну функцію.  З часом  дійшли  до  того,  як плести, яка тканина має бути,  як фарбувати. За словами Стаса, запит на плетені сітки є завжди. Адже це не та  річ, яку можна купити.  “Знаєте,  зараз можна придбати грілки,  спальники,  а маскувальну сітку за гроші не купиш, її просто треба зробити. Вручну їх плести і плести», — розповідає Тараканов.

Про волонтерські ноу-хау в Мукачеві розповідають журналісти порталу «Zaholovok».