Активісти громадської організації «Самооборона» міста Рожище працюють у приміщенні, яким колись користувався місцевий осередок «Партії регіонів», і вважають це символічним. Організація утворилась у 2013 році – в розпал Революції Гідності. Рожищенські активісти тоді разом возили продукти до Києва. Потім допомогали військовим під час АТО і було кілька років перерви. 24 лютого о 6 ранку зібралися і більше не розходилися. За кілька днів весь магазин волонтерки Віри Шварцкоп був заставлений коктейлями Молотова – активісти організували людей для їхнього виробництва.
«На жаль, у них маленький термін придатності, тому згодом “коктейлі” довелося утилізувати», — пригадує Вадим Зінгель.
Активісти передавали продукти по селам Київщини під час їхньої окупація та після неї. Також їздили відразу на деокуповані території Харківщини із допомогою і мирним жителям, і військовим. Для ЗСУ здебільшого зараз збирають кошти на автівки. Їжу їм вже давно не возять, все одно солдати роздають її місцевим, а собі залишають тільки енергетики та консерви.
Також волонтери збирали гроші на антидронові рушниці. Знайшли в Чехії по 180 тисяч гривень. Купили вже три і військові просять ще.За словами рожищенських волонтерів, зараз на фронт потрібні здебільшого спеціалізовані речі: дрони, антидрони, тепловізори. А от те, що було на початку вторгнення – форма, бронежилети – вже не дуже актуально.
Влітку діти самооборонівців теж вирішили долучитися до зборів і створили дитячий батальйон «Бандерівці». До них долучилися двоє дівчаток-переселенок з Донецької області. За пів року дитячий батальйон назбирав більш ніж 600 тисяч гривень.
«Ми подумали, що не можна просто постійно просити в людей гроші. Треба щось продавати і на тому заробляти», – каже Віра Шварцкоп.
Так діти почали розмальовувати і продавати уламки снарядів, які волонтери привозять з фронту. Невеликі амулети роблять з частин касетних снарядів. За них дають навіть по 1000-1500 гривень.
«Один американець взяв 60 штук і сказав, що роздаватиме їх конгресменам, сенатаром, щоб показати, що в Україні борються навіть діти і потрібно допомагати. Сам привіз нам купу ракет з Бахмута. Він морський піхотинець у відставці, зараз волонтерить», каже Віра Шварцкоп.
За скільки волонтери продають розмальовані каски та що попросили у них передати до музею Укрзалізниці дізнавалися журналісти «Першого каналу соціальних новин».