У перший день початку великої війни 24 лютого 2022 року в Хоцьках на Переяславщині прийшло записатися до місцевої тероборони близько 300 чоловіків. Наступного дня більше сотні жінок і молоді зібралися у місцевому будинку культури, аби плести маскувальні сітки. Відтоді там майже щодня упродовж усього року війни працює справжній цех із їх виготовлення. Сітки спочатку везли на кілька блок-постів місцевої тероборони. Потім відправляли військовим, які стояли кругом Києва, Борисполя, біля Баришівки, Згурівки, й далі по всій Україні.
Найскладніше було знайти основу. У перші дні в селі знесли усі наявні рибацькі сітки. Потім селяни складалися власними грошима та їздили в місто скуповуватися: в господарчому магазині знайшли двометрову в ширину сітку-шпалеру для огірків – забрали увесь рулон, 800 метрів. Але така основа не скрізь годиться, наприклад, не дуже підходить для укриття техніки, бо рветься швидко. Найзатребуваніша сітка на основі з капронових ниток.
Училася з відеоуроків у Youtube. Приходила до міського будинку культури у Хоцьках ще й учасниця АТО, показувала як правильно плести маскувальні сітки. Це треба робити зі знанням справи, а не хаотично нав’язувати стрічки. Та головне – щоб не було прямих ліній у плетиві. Сітки замовляють зазвичай певного розміру, кольору. Влітку, наприклад, просили, щоб були кольори зелені, червоні і сині. На сході степи саме квітували маками і волошками, і для маскування треба було й сітку схожу. Взимку просять з білих тканин, з вкрапленням чорного.
Найбільший сплеск активності був у перші тижні війни. Для багатьох прийти і в гурті поплести сітки було як заспокійливе. У Хоцьках добре чулися вибухи, відлуння боїв на київсько-чернігівському напрямку. Тривога витала в повітрі, а в гурті за роботою пережити це було легше. Особливо відчувалася нестача рук влітку, коли почалися городи. Однак і досі залишився актив, який постійно ходить на плетіння.
Як у нагоді стали рами з-під портретів Карла Маркса і Леніна для маскувальних сіток дізнавалися журналісти «Переяслав. City»