Куяльник на Одещині – найбільш відомий у світі лиман України, відомий лікувальними грязями та титм, що сюди сотнями літ ходили чумаки за сіллю. Фотограф та екоактивіст Сергій Ковальов кілька років тому вирішив поцікавитися , чи є якісь відеоматеріали про Пониззя Дністра. Однак в мережі були тільки світлини з рибацьких пабліків та хаотичні зйомки з кущів від любителів природи. До лиману Куяльник як частини Пониззя Дністра Ковальову було ближче добиратися. Тож він знімав його в різні пори роки та формував архів гарних кадрів.
Однак війна вкрала те, що шанувальники лиману розвивали роками – напрямки туризму, який би не шкодив природі та водночас покращував екологічну свідомість мешканців регіон. Юрій Макаліс до війни розвивав велосипедний туризм навколо Куяльницького лиману.
«До війни це було найкращим місцем для того, щоб сісти на велосипед та відправитися у дорогу заради радості, задоволення, спілкування з природою, вивченням флори та фауни. Але зараз частина узбережжя лиману замінована», – попереджає він.
Сергій Ковальов вирішив зробити документальний фільм про Куяльник, в якому використав здебільшого ще довоєнні його зйомки. Автор каже, що під час монтажу дізнався багато цікавих фактів про лиман. Наприклад, тут можна побачити червонокнижних тварин, яких в такій кількості немає на жодній іншій території країни.
«Трейлер фільму починається з того, що один з бьордвотчерів каже, що зміг зняти тут фотографію сірого жайворонка – до цього його десятиліттями не бачили в Україні. Наразі навіть немає якогось повного класифікатора всіх видів, які можна зустріти на території заповідника. На нас чекало багато роботи, як довелося відтермінувати через війну», – каже Ковальов.
Однак навіть війна, кажуть творці фільму про Куяльник, не дуже змусила декого з чиновників, фермерів, власників промислових об’єктів переглянути своє ставлення до довкілля. Користуючись тим, що заборонені перевірки, закриті реєстри – вони продовжують порушувати природоохоронне законодавство на території лиману.
Про зйомки фільму про Куяльник до війни та навіщо його показувати під час війни автори стрічки розповіли журналістам «Біляївка. City».