Як Херсон чекав на звільнення

Херсон
16.11.2022

11 листопада Збройні сили України звільнили Херсон. Місто перебувало під російською окупацією понад 8 місяців. Українська армія зайшла у місто Херсон після того, як Росія заявила вранці, що усі її військові залишили обласний центр і переправились на східний берег Дніпра.

Українських військових зустріли оваціями сотні містян, які зібрались на головній площі міста.

Школярка Олександра була змушена ходити до російської школи в Херсоні. Дівчинка говорить, що мріє спалити російські підручники, за якими змушували вчитися і дуже радіє звільненню міста.

«Два дні назад з друзями ходили до дороги, стояли з прапорами і нам всі сигналили. Ми були дуже раді. Бабуся розплакалася, насилу її заспокоїли. Ми дуже щасливі, що Херсон вже Україна. Хоча він і був Україною».

Пані Анна переїхала в Херсон з Донецька у 2014 році, тому вже вдруге пережила російську окупацію.

«Коли ми побачили як виглядає Маріуполь… У нас хоча б не чорні будинки стоять. У нас немає підвала, я навіть не знаю де б ми ховалися».

Після звільнення у Херсоні виявили 4 катівні. Одну із них російські окупанти влаштували у Херсонському СІЗО.

Сина пана Андрія затримали за фотографії в телефоні і утримували в СІЗО понад три місяці, а потім відвезли на лівобережну Херсонщину.

«Нам розповідали, що там відбувалося ті, хто перебував в СІЗО. Перші дні знущалися і катували. А потім всіх вивезли. Мені зателефонував якийсь чоловік і сказав, що сидів разом із сином у камері і його відвезли в Каланчак. Моя дружина поїхала туби, але їй сказали, що сина не відпустять».

Максима Нєгрова тримали в СІЗО з 15 березня до початку квітня.

«З кожним місяцем умови утримання ставали все жорсткішими і страшними. Мені ще пощастило, били і катували, але не сильно. Але як тільки посилювалися дії Руху Опору, після ліквідації кожного ворога, вони починали мститися. Потрапити сюди за спробу замаху на чергового гауляйтера можна було просто, якщо на людину вкажуть пальцем».

Також, тікаючи від ЗСУ на Херсонщині, російські військові замінували дороги і населені пункти.

З моменту деокупації вибухотехніки вже розмінували 200 кілометрів доріг та 189 будинків, а також знешкодили близько 2 500 вибухонебезпечних предметів.