Міжнародна група дослідників на чолі з українською астрофізикинею Ольгою Захожай, яка від початку повномасштабної війни працює в Німеччині, відкрила екзопланету, розташовану на відстані понад 300 світлових років від нас.
Екзопланети, тобто планети, що обертаються навколо інших зір, сьогодні дослідники відкривають ледве не щотижня. Але це відкриття важливе й цікаве принаймні з двох причин. По-перше, ця екзопланета наймолодша з планет, для яких науковцям вдалося поміряти масу і радіус. По-друге, саме для українського дослідника чи дослідниці відкривати екзопланети вкрай складно з об’єктивних причин – для цього потрібне унікальне наукове обладнання, про яке в Україні можна хіба що мріяти.
Саме у 2016-му році Ольга приєдналася до групи астрономів з Інституту ім. Макса Планка для астрономії в німецькому Гайдельберґу, які займалися пошуком екзопланет. В Україні такі дослідження проводити неможливо, оскільки для цього потрібні потужні телескопи та спеціальні інструменти, яких в Україні немає. Натомість Інститут ім. Макса Планка має доступ до обсерваторії Ла-Силья у чилійській пустелі Атакама, де все це є. Загалом завдяки роботі вона об’їздила понад два десятки країн, побувала у Ватикані, в Австралії, Китаї і на Канарах. В деяких країнах їй пощастило попрацювати певний час, але до сьогодні основним місцем її роботи залишається Головна астрономічна обсерваторія НАН України.
Саме війна примусила Ольгу Захожай покинути рідний їй Київ. Зранку 24-го лютого вона прокинулася у своїй столичній квартирі, взяла до рук телефон і побачила безліч повідомлень від колег і знайомих з різних країн світу. Вони не тільки переживали за неї, але й пропонували допомогу. Її запрошували працювати на Тенеріфе на Канарських островах та у Сантьяго в Чилі. Але вона обрала Німеччину як знайомий та найбільш зрозумілий для себе варіант.
У Гайдельберґу Ольга отримала тимчасове житло в інститутському гостьовому будинку і посаду гостьового науковця в Інституті ім. Макса Планка. Загалом із чотирьох квартир у цьому будинку сьогодні три займають українські науковці.
Про те, як вона не кинула досліджувати екзопланети попри війну та хто на неї чекає в Києві вона розповіла журналістам «Української правди».