Серед десятків тисяч незгідних із діями влади Грузії був 28-річний популярний актор Андро Чічінадзе, який приходив на мітинги під стіни грузинського парламенту. Вже 5 грудня його заарештували. Чічінадзе звинуватили у груповому насильстві. Якщо його провину буде доведено, актору загрожує до дев’яти років позбавлення волі. Прокуратура Грузії об’єднала кілька справ протестувальників в одну і разом з Чічінадзе на лаві підсудних зараз 11 людей. Андро Чічінадзе заявив, що познайомився із ними тільки у залі судових засідань, тому звинувачення в організації групи є абсурдними. Попри підтримку актора та заклики щодо його звільнення, він залишається в СІЗО і вже у найближчий місяць чекає на вирок. Його матір Ліка Гунцадзе не бачила його вже сім місяців. Журналістка Наталя Гуменюк говорить із Лікою Гунцадзе про арешт її сина, їхнє листування, стан нинішньої Грузії, її помилкову підтримку «Грузинської мрії» у 2012 році, як вона втратила сон на початку великої війни в Україні та що дає їй сили в очікуванні на звільнення сина.
Я — мама Андро Чінадзе. Я вважаю, що він політичний в’язень.За професією я актриса й балерина, у мене є власна студія, де я викладаю балет і драму. Зараз у нас складний період у країні. Навіть у найстрашнішому сні мені не могло наснитися, що ми опинимося в такій ситуації. Зараз у Грузії — 1937 рік: людей затримують за публікації у Facebook. Усе виглядає як копія — наче Грузія стала Білоруссю чи Росією.
Мій син вийшов на протести проти політичного курсу влади та за євроінтеграцію. 5 грудня за Андро прийшли. Мене не було вдома. Коли я повернулася з роботи, у нашому дворі було повно спецназу. Здавалося, що вони приїхали по небезпечного злочинця. Я побачила, як Андро виводять у наручниках. Його останні слова до мене були: «Мамо, не хвилюйся, все буде добре». Сім місяців я його не бачила. Того ж дня заарештували ще 60 людей — лікарів, студентів, режисерів.
Чим він займався?
30 липня Андро виповнюється 29 років. Він уже відомий актор. Грав у театрі імені Башидзе. Їхній художній керівник також вийшов на протест, заявивши, що трупа не повернеться до театру, поки Андро не звільнять.
Що йому інкримінують?
Його звинувачують в організації злочинного угруповання. Найабсурдніше, що своїх «спільників» він уперше побачив у суді — він не знає цих людей, з якими нібито створив угруповання. Йому загрожує від 4 до 6 років ув’язнення.
Андро каже, що це не суд, а «Процес» Кафки. Я не ходжу на засідання. Не можу. Захищаю себе. Також не ходжу на побачення з ним. Нас прослуховують. Про що говорити? Ми розмовляємо телефоном — буквально хвилину. Я пишу листи — єдине місце, де можу сказати, що хочу.
Що ви йому пишете?
Звісно, починаю з того, як я його люблю і як сумую. Пишу останні новини. Він відповідає, що треба триматися, дякує всім за підтримку. Каже: якщо правда на твоєму боці — у тебе є сила. Багато читає, пише, працює над власним проєктом. Так і тримається.
У Тбілісі вже понад 200 днів люди щодня виходять на вулиці. Чого вони хочуть?
Якщо ми припинимо боротьбу — ми нікуди не дійдемо. Грузія маленька країна, і ми знову опинимося під російським чоботом. Люди це розуміють. Наша країна просто помре. Тому ми не зупиняємося. Нам потрібна допомога — США, Європа. Чекаємо на санкції. Не зупинимось. Як можна зупинитися, коли невинні люди сидять за ґратами?
Ви спілкуєтесь з іншими матерями?
Так. Нас приблизно 20. Ми стали як одна сім’я. Щодня спілкуємося, у нас є група в Signal. Тримаємося одне за одного. Коли я зустрічаюся з ними, в мене відходить тягар. Ми разом, маємо спільну біль.
Ви казали, що не можете навіть заплакати — ніби арматура на грудях.
Так. Я мрію поплакати. Сьогодні прокинулась, і мені було дуже важко. Є дні, коли просто немає сил. Але не можу заплакати. Хоч би змогла — було б легше. У мене важкий камінь на душі, в животі.
Хто така Лілі Іоселіані і чому вона для вас важлива?
Лілі — моя викладачка акторської майстерності. Я дуже вдячна, що потрапила до її групи. Вона сформувала мене як людину. Свобода — це не бути обмеженим, але й не уникати відповідальності. Це — відчуття міри, здатність діяти.
Ви пережили багато — СРСР, війну, революцію. Як пояснити українцям, що сталося в Грузії зараз?
Ми, мабуть, так і не вийшли з радянського менталітету. Була демократія, але тепер інша картина. Іванішвілі — це справжній удав. Розбагатів у Росії, почав скуповувати інтелігенцію. Це російський проєкт. Ми дійшли до авторитарного режиму. Він думає лише про гроші та служить Росії.
Ви сказали, що голосували за "Грузинську мрію" — і шкодуєте.
Так, це була помилка. Але я завжди була проти уряду. Я вважала, що зміни потрібні. Через два місяці після виборів я зрозуміла, що помилилася. І не можу собі пробачити. Почула Іванішвілі — і зрозуміла, що все погано.
Чому частина людей підтримує владу?
Режим тримається на силовиках і бізнесі. Люди, яким комфортно, ще не усвідомили, що це їх теж торкнеться. Так було й у 30-ті роки — стріляли всіх, навіть своїх.
У вас є знайомі, що підтримують "Грузинську мрію"?
Були. Але я з ними не спілкуюсь. Деякі зникли з мого життя. Я їх не згадую і не вітаюся.
Ви казали, що Андро не злякався.
Ні. Коли його затримували, мій чоловік сказав, що Андро подивився сумно, але без страху. І досі не боїться. Каже: боротьба триває. У нас ще місяць до вироку. Потрібно підготуватися.
Ви працюєте з дітьми. Вони вас підтримують?
Зараз мені дуже важко. Але я не могла кинути дітей. Коли я вперше після арешту Андро прийшла в студію, була тиша. Я відчула це. Відвернулася — й усі підійшли та обійняли мене. Це було безцінно.
Чи стирали в Грузії пам’ять про війну з Росією?
Це була війна. Забрали території, окупація, стрілянина, бомби. Іванішвілі навіть казав, що ми маємо вибачитись перед Абхазією та Осетією. Як таке можна казати?
Як можна змінити пам'ять у людей?
Справа в конформістах, яким зараз комфортно. У них є гроші. Деякі хочуть повернення до Росії. Їм здається, що знову буде «як колись». Але таких мало. Я з ними не спілкуюсь.
Ви казали, що не спали три місяці після початку війни в Україні.
Ми з чоловіком були на дачі. Я не спала ночами, весь час стежила за новинами. Дуже переживаю за Україну. У нас один ворог. Те, що відбувалося в Бучі — це жахливо. Я поважаю Зеленського — він міг утекти, але залишився й бореться.
Звідки сили?
Протести й люди, які мене підтримують. Але я не маю права не вставати, коли мій син у в’язниці. Я маю бути сильною для нього. Ми пов’язані невидимою ниткою. Я писала йому: мабуть, я не змогла відрізати пуповину.
Як ви поясните протест нової генерації, яка не жила в СРСР?
Ці молоді люди не знають, що таке радянський режим. Але вони бачать, що у них це хочуть відібрати — Європу, освіту, лікарів, суд. І вони протестують. Андро постійно питав мене про 9 квітня — день, коли Грузія звільнилася. Я була тоді на мітингу, мене ледь вивели — я могла померти від рук російських солдатів.