2024-05-13
Тил
переглядів

Наче так і було

Фотограф Іван Чернічкін побував у селі Ягідному, мешканців якого росіяни майже місяць тримали в шкільному підвалі, на затопленій після підриву Каховської ГЕС Миколаївщині, у нещодавно деокупованих містах Харківської області. У цих поїздках він спостерігав, як люди намагаються оговтатись після полону, втрати близьких або майна.

ТЕКСТ:
ТЕКСТ та фото:
фото:
No items found.
Поділитися
У цій статті

— Львівський вокзал був схожий на середньовічний замок в облозі. Бруд і багнюка, юрби людей у замащених речах. Собаки гавкають, плачуть діти. Перелякані біженці ледь не б’ються за місця в автобусах, що прямують до польського кордону. В повільних потягах, що їдуть на захід країни, туалети зачинені, люди випорожнюються в пластикові пляшки. 

Так я запам'ятав страх на початку війни. Кажуть, якщо ти хочеш вижити, тобі має бути страшно. Чи має бути страшно один, два, три роки? Чи має страх бути повсякденним, як робота? Чи можна на цій роботі брати вихідні чи лікарняні? Чи можна взяти більшу паузу та піти у відпустку? У цій відпустці на обличчях людей повертаються посмішки, літні майданчики наповнюються відвідувачами, на площі повертаються вуличні музики, переляканий натовп на вокзалі розсіюється і повертається додому. 

Розпочався процес адаптації. 

Житель міста Ірпінь проїжджає повз пошкоджений російською артилерією будинок у центрі міста. Червень 2023 року.
Вулична інсталяція у Львові. Червень 2023 року.
Постраждалий від ударів російською артилерією будинок у центрі Ірпеня. Травень 2023 року.

Людство є продуктом еволюції. Еволюція неможлива без адаптації. Виживає той, хто ліпше пристосовується до мінливих умов. Отже, ми всі — люди, звірі, комахи, рослини — вміємо адаптуватися. Утім, як спадає мені на думку тепер, лише люди вміють вдавати адаптацію — робити вигляд, що ми звикли до нових обставин, коли все в нас видає, що це не так.

Ірпінь. Плакат із пакованням харчової солі, що видобувалась у Бахмуті.
Річка Південний Буг у Миколаєві. Часткове підтоплення міста було спричинено підривом дамби Каховської ГЕС. Червень 2023 року.
Лук’янівська площа, Київ. Травень 2023 року.
Центральна площа Чернігова. Квітень 2023 року.

Прикладом такої імітації для мене виявилися перехожі на львівському Марсовому полі. Ще на початку березня 2022 року тут не було жодної могили, тільки старий радянський меморіал воїнам Другої світової війни зі згаслим вічним вогнем. Зараз нові могили з’являються тут ледь не щодня. Проходячи повз, люди дивляться в асфальт, можливо, запевняють себе, що все не так страшно. А коли звернути на вулицю Пекарську і піти до Соборної площі, гнітючість зникає, там триває імітація довоєнного життя. 

Село Лукашівка, Чернігівська область. Травень 2023 року.
Кирило Кисляков, 52 роки, у київському барі «БарменДиктат». 10 жовтня 2022 року, під час наймасштабнішої ракетної атаки на територію України, одна з ракет розірвалась на вулиці Терещенківській, де проживає Кисляков. Травень 2023 року.
Дмитро Шевченко, 43 роки, у своїй майстерні в Чернігові. На початку війни Дмитро намагався записатись у територіальну оборону, але його не взяли. Він почав волонтерити: вивозив цивільних із напівобложеного міста. Травень 2023 року.

Кажуть, для ураженого розуму немає минулого часу — травма для нього розгортається в теперішньому, навіть якщо трапилася давно. Може, так само й із моментами щастя та стабільності — попри обстріли, накриті простирадлами тіла сусідів, забиті фанерою будинки, ми й надалі повторюємо те, що робило життя трохи зацементованішим, зрозумілим, звичним. На подвір’ях ущент зруйнованих російською артилерією будинків у Мощуні на Київщині квітнуть нещодавно посаджені троянди. Мешканці села Ягідне Чернігівської області, які 27 діб провели в шкільному підвалі, вертаються до недоглянутої землі. 75-річна Валентина, що мешкає у модульному будиночку в селі Мощун, розповідає про те, як російський снаряд зруйнував її будинок, а через кому починає говорити про саджанці.

Вулиця Потьомкінська, Миколаїв. Червень 2023 року.
Похорони у селі Василівка, Миколаївська область. Вадим Братченко потонув у власному ліжку внаслідок стрімкого підйому води у річці Інгулець, спричиненого підривом дамби Каховської ГЕС. Червень 2023 року.
Меморіал воїнам Другої світової війни, пошкоджений російською атиллерією. Траса з Херсона до Миколаєва. Червень 2023 року.
Околиця міста Львів. Липень 2023 року.

Я так само адаптуюсь (чи вдаю, що адаптуюсь?) і намагаюсь жити довоєнним життям. Тільки поблизу лінії фронту, надіваючи каску та бронежилет, я дослухаюся до звуків у небі. Війна нікуди не зникла. Війна — докучлива, вона завжди поруч. Хай би як далеко ти тікав, хай би як удавав адаптацію, ти все одно береш війну із собою. Чи адаптація — завжди позитивне явище? Чи, може, це викривлення, ніби нас втиснули у вмістище іншої форми: ми змінюємося, набуваючи нових вигинів. І із цим викривленням вдаємо, що повернулись до минулого життя.

Поділитися
Аби аналізувати трафік та уподобання читачів, Life in War використовує cookies.