Нестабильні часи — врожайний сезон для магів і ясновидців. Данил Леховіцер зʼясував, як війна вплинула на ринок езотеричних послуг, про що українці питають ворожок і скільки платять за їхні пророцтва.
54-річна Оксана (попросила не називати її прізвища) мешкає в Дніпрі, де працює художницею з костюмів у театрі. Протягом усього життя вона не приймала важливих рішень, не порадившись із гадалкою. За якого з двох залицяльників вийти заміж, як будувати стосунки з чоловіком, чим лікувати важко хвору матір — у всіх питаннях Оксана спиралась на передбачення. Жінка запевняє, що постійно аналізує свою поведінку та стежить за тим, щоби настанови від ворожок слугували їй лише підґрунтям для власних рішень. Але визнає, що тепер, під час війни, від її рішень мало що залежить. Як-от, наприклад, доля мобілізованого чоловіка. Тому зараз ворожки для неї — вже не радники, а скоріш джерело надії.
За якого з залицяльників вийти заміж, чим лікувати хвору матір — Оксана завжди радилася з ворожками
Оксана зізнається, що в минулому приховувала свій інтерес до езотерики, але тепер не соромиться його — бо впевнена, що в скрутні часи її віру в надприродне розділить чимало українців.
Криза — можливості
В Україні з початком повномасштабного вторгнення популярність пошукового запиту «екстрасенс» у Google виросла вдвічі. Пікові значення припадають на березень 2022 р. та червень 2023 р. (початок літнього контрнаступу). Попит на тарологів від початку великої війни зріс в п'ятеро, на астрологів — майже на порядок.
Екстрасенсорний ринок завжди радо вітав потрясіння, і не лише в Україні. У 2009 році нью-йоркська провидиця Роксана Услеман в ефірі CNN зізналась, що під час фінансової кризи отримала масу нових клієнтів, які замість передбачень щодо особистих стосунків просять ділових порад. У 2020 році, коли майбутнє стало туманним через ковід, бізнес екстрасенсів у США зріс на 140%. І це був лише початок. Пандемія сприяла появі не лише цифрових офісів, але й онлайн-приймалень ворожок. Тож тепер аналітики з Credence Research прогнозують, що до 2030 року глобальний ринок екстрасенсорних онлайн-послуг зросте більш ніж на третину та сягне $1,16 мільярдів.
До 2030 року ринок екстрасенсорних онлайн-послуг сягне $1,16 мільярдів
Портрет типового споживача відрізняється залежно від країни, та майже всюди дві третини авдиторії екстрасенсів становлять жінки. Як зауважує кандидат біологічних наук, нейробіолог та колишній викладач Національного університета імені Тараса Шевченко Сергій Данилов, віра в надприродне зазвичай притаманна людям із зовнішнім локусом контролю — тобто схильним пояснювати успіхи та невдачі лише зовнішніми чинниками (доля, надприродні сили, тощо). Зовнішній локус контролю активізується, коли людина відчуває, що не може вплинути на події.
Ворожки ж, додає Данилов, часто сприймаються як посередники, що можуть приборкати надприродну енергію та спрямувати її в необхідне клієнту річище.
Карти проти гіперчутливості
Ясновидець Валерій Шатилович, кучерявий молодик, приходить на зустріч із валізою на колесиках. Після інтерв’ю у Валерія потяг до Одеси, де на нього чекає клієнт, який замовив персональну консультацію.
У визначенні «дар ясновидця» Шатиловичу не подобається слово «дар». Ясновидіння для нього — не надприродна здатність, а «нейрофізіологічна особливість мозку гіперчутливої людини».
Ясновидцем Валерій Шатилович працює з 2016 року. Каже, що з повномасштабним вторгненням роботи стало так багато, що немає часу на відпустку. Серед нових запитів найчастіші — про долю мобілізованого чоловіка або зниклого безвісти солдата.
У 2022 році Валерію довелося планувати для клієнтки безпечний маршрут в окупований Херсон — жінка збиралась їхати туди за онуком, батько якого щойно загинув. Щоби передбачити дні, коли не буде обстрілів, Валерій, як сам каже, звертався по допомогу до проміня з космосу. В результаті жінка з онуком благополучно повернулась додому.
Колега Шатиловича — Максімуза — погоджується на інтревʼю, але тільки онлайн. Юлія Максименко (справжнє імʼя Максімузи) мешкає в Любліні, куди переїхала з Києва після початку повномасштабного вторгнення. Збиралась, як згадує, похапцем: у валізу відправилися лише одяг, апарат Кузнецова та колода карт Таро.
Щоби передбачити дні, коли не буде обстрілів, Валерій звертався по допомогу до проміня з космосу
Таро, за словами Юлії, вона вивчає майже все життя, але професійно ворожить лише останні роки. Війна сприяла кар’єрі — Максімуза каже, що від початку вторгнення до неї звернулося вже понад дві тисячі людей. До сталого контингенту клієнтів додались чоловіки, яких цікавить, чи визначена їм долею мобілізація. Військові, запевняє ворожка, також є. Зокрема, солдат, який періодично питає, як розвиватиметься тактична ситуація на Запорізькому напрямку.
Іноді Максімузу питають про завершення війни чи долю окупованих міст, але політично-військову ситуацію вона коментує на своєму YouTube-каналі, де має вже 54 тисячі підписників (найпопулярніші відео: «Кінець війни! РФ накриє несподівана катастрофа», «Зеленський здивує всіх! Форс-мажорний обмін полоненими», «Якою територією пожертвує Україна заради миру»).
У розмові з журналістом Life in War пані Максименко називає політику «нудятиною», але кон’юнктура ринку змушує занурюватись у матеріал.
Найпопулярніші запити — про долю мобілізованого чоловіка або зниклого безвісти солдата
Бути гадалкою з політологічним ухилом, зі слів Юлії, допомагають дві речі: енергетика — яка є не лише в людей, але й у країн і політичних партій — та інтерпретація арканів Таро.
— Карти підказують мені хто є хто. Залужний — Король Мечів. Зеленський — Король Кубків. Єрмак — Король Жезлів. Україна — Королева Пентаклів. Росія — Імператриця. Путін — Диявол, — пояснює Максімуза.
Прайс-лист
У 2022 році 45-хвилинний прийом у Валерія Шатиловича коштував 1500 гривень, за півроку ціна піднялася до 3000, потім — до 5000. Незабаром цифра округлиться до 10 тисяч. Онлайн дешевше — 4000. Ясновидець каже, що приймає в середньому 30-40 людей на місяць, але є ще й ті, хто «дзвонить нашвидку» — проконсультуватися з побутових питань. З хворих людей Валерій, як сам каже, гроші не бере. Як і з тих, хто «перебуває у нестабільному фінансовому становищі».
Прийом у Валерія коштував 1500 гривень, за півроку ціна піднялася до 3000, потім — до 5000
На початку великої війни Максімуза працювала за донати, сьогодні бере $65 за сеанс. Консультує по три людини на день, іноді п’ять. Більше не можна — «порушується енергетичний тонус». Є також аудіо- та відеоконсультації: 2000 грн та 2500 грн відповідно.
У всіх екстрасенсів зазвичай є екстрапослуги. Шатилович, наприклад, складає бізнес-прогнози. Для цього клієнт має показати установчі документи, фотографії працівників (за зображеннями можна визначити, хто не вкладає душу в справу) та привести ясновидця до офісу, щоб той міг відчути «енергетику місця».
Клятва Гіппократа для екстрасенсів
Розуміючи податковий потенціал ринку екстрасенсорних послуг, українська держава в 2008 році легалізувала професію екстрасенсів і віднесла їх до 5-ї категорії «Національного класифікатора професій»: «Працівники сфери торгівлі та послуг» (їх позначено кодом 5152).
Проте жодного механізму регуляції ринку екстрасенсів в Україні досі немає: держава не сертифікує ворожок і провидців і, відповідно, не може притягнути їх до відповідальності за надання неякісних послуг. Між тим діяльність екстрасенсів вочевидь може заподіяти шкоду: як у складанні безпечного маршруту до окупованого міста, так і в порадах щодо лікування важкохворих.
Яна Пасинкова, таролог і переможиця 15-го сезону телешоу «Битва екстрасенсів», запевняє Life in War, що вчить екстрасенсів-початківців кодексу честі, перше правило якого — не заподій шкоди. Валерій Шатилович погоджується. Каже, що війна змусила його бути обережнішим. Особливо коли клієнти питають про долю людини, з якою втратили зв’язок.
— Важко сказати, що таке «професійно» в нашій галузі, — каже Пасинкова. — Немає ніяких критеріїв.
Екстрасенсорні послуги забороняють з різних причин: в Саудівській Аравії ворожіння суперечить релігійним догмам, в Австралії чи Британії цей бізнес вважають спекулятивним. Але десь діяльність гадалок сертифікують. Наприклад, у Каліфорнії ліцензії ясновидцям видають місцеві шерифи, а в Массачусетсі питання видачі або продовження дозволу на роботу тому чи іншому екстрасенсу розглядають на громадських слуханнях мешканці району, в якому він працює (тобто ясновидець має дбати про довіру клієнтів, бо саме вони ліцензують його діяльність).
У Каліфорнії ліцензії ясновидцям видають місцеві шерифи
Утім, невдоволені послугами гадалок трапляються і в Штатах. Американський приватний детектив Боб Нюгаард, який допомагає обдуреним клієнтам із відшкодуванням втрачених грошей, каже, що зазвичай суд розгляне справу про заволодіння майном, вчинене екстрасенсом, але проігнорує справу щодо заподіяної психологічної шкоди. Нюгаард каже, що часто ворожки уникають правосуддя ще й тому, що люди соромляться звертатися до суду і здаватися обдуреними.
Великий езотеричний бум
Що сплеск попиту на послуги екстрасенсів означає для країни, яка воює? До яких наслідків може призвести масова звичка українців приймати життєві рішення, спираючись на поради тарологів і ясновидців, діяльність яких не регульована буквально ніким?
Розмірковуючи над цими питаннями, нейробіолог Сергій Данилов визначає проблему: що більший стрес, то більша ймовірність — частина суспільства вимкне аналітичні здібності мозку та синхронізується з іншими в колективному магічному мисленні. Проте Данилов не схильний драматизувати наслідки.
Візит до ворожки, на думку Данилова, має й раціональний складник — справляє терапевтичний ефект, як заспокійливе. І це не припущення. Вчені з Мюнхенського університету Людвіга-Максиміліана виявили, що під час містичного чи релігійного досвіду зростає кількість імпульсів у гіпоталамусі, гіпокампі й амигдалі — зонах мозку, які активізуються і після вживання плацебо.
Під час війни таким плацебо може стати надія. Популярність гадалок нагадує мракобісся, але є пом’якшувальна обставина: в часи війни люди шукають заспокоєння. Галузь екстрасенсорних послуг, каже Данилов, — це щось на кшталт терапії для людей із не надто добре розвинутими логічними здібностями. Якщо це допомагає — мерщій, тільки, як і з пігулками, будьте обережні з дозуванням.
Колаж: Ігор Гора, спеціально для Life in War