Після трагедії 11 вересня 2001 року морський піхотинець Джонатан Любекі вступив до лав армії США та відправився в Ірак. Повернувшись звідти, Любекі відчув прояви посттравматичного стресового розладу (ПТСР) і п’ять разів намагався покінчити життя самогубством. Джонатана врятував щасливий випадок: інтернка шпиталю, де лікувався піхотинець, порадила йому спробувати психоделічну асистовану терапію. Тепер Джонатан подорожує між США й Україною, де переконує можновладців легалізувати випробування наркотичних речовин у медичних цілях: якщо за допомогою психоделіків вилікувався він, вилікуються й українські та американські ветерани. У розмові з Life in War він розповідає про важке пристосування військового до цивільного життя, як працює терапія та як Україні допомогти великій кількості ментально травмованих людей.
Психоделічна асистована терапія (ПАТ) ― восьми-десятигодинний сеанс, під час якого пацієнт вживає МДМА, псилоцибін чи інші психотропні речовини під наглядом двох терапевтів. Методика в Україні незаконна. Наразі Центр психотерапії, психосоматики та психоделічної медицини «Експіо» ― єдина українська медустанова, яка легально проводить ПАТ із використанням кетаміну (препарат вважається хірургічним анестетиком і не класифікується як наркотик).
Щоби дозволити використання МДМА, псилоцибіну, ібогаїну та 5-метоксидиметилтриптаміну в медичних цілях, Міністерство охорони здоров’я України, за схвалення СБУ та МВС, має провести серію досліджень впливу психоделіків на психіку. Наразі єдиною країною, де легалізовані психоделіки, є Австралія (в США, Канаді та Ізраїлі ще тривають дослідження). Узяти курс ПАТ в Україні можливо, але тільки нелегально. Ще один спосіб пройти терапію ― звернутися до медустанов країн, де методика дозволена.
За прогнозами Міністерства у справах ветеранів, кількість екскомбатантів після завершення війни в Україні становитиме 5-6 мільйонів. Скільки з них матимуть ПТСР або інші ментальні розлади, невідомо, однак за оцінками МОЗ 57% українців можуть набути ПТСР. Спеціалісти Української асоціації психоделічних досліджень (UPRA) вважають, що традиційна терапія допоможе лише 50% з них, тому бачать рішення в альтернативних терапевтичних методиках. Після останньої, третьої фази клінічних досліджень впливу МДМА на симптоми ПТСР 90% зі 104 американців, які брали участь у тесті, стверджують, що відчули позитивний ефект, близько половини з них кажуть, що повністю зцілилися.
Чому МДМА не визиває панічної атаки та «бед-тріпів» у ветеранів з ПТСР? Чи може людина без допомоги спеціалістів вилікувати ментальний розлад завдяки психоделікам? Про це редакція поговорила з ветераном війни в Іраку та адвокатом ПАТ Джонатаном Любекі.
{{quote-3="/quote-block-list"}}